خدمات پایگاه به مراکز علمی و مؤسسات پژوهشی

مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی سال 1387 پایگاه کتابخانه دیجیتال نور (www.noorlib.ir) را در راستای تسهیل و ترویج پژوهش رقومی و دسترسی آسان به دانش با هدف ایجاد برترین بانک اطلاعات تخصصی کتب علوم اسلامی و انسانی در شبکه جهانی وب، طراحی و پیاده‌سازی نمود.

این پایگاه در حال حاضر با 378 هزار کاربر و بازدید میانگین روزانه نزدیک به بیست هزار نفر و در بر داشتن بیش از 67000 جلد و حدود 45000 عنوان کتاب که شامل بیست و چهار میلیون صفحه تصویری به صورت پی دی اف(PDF) و بیش از نه میلیون صفحه متنی به صورت اچ. تی. ام. ال (HTML) از مهمترین منابع و مصادر تخصصی علوم اسلامی همراه با امکانات تحقیقاتی و خدمات گسترده پژوهشی، جایگاه ویژه ای در میان دانشجویان و محققان حوزه و دانشگاه دارد.

این پایگاه با دارا بودن گنجینه بسیار غنی تحقیقات مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی و اشتراک سیصد و هفتاد هزار کاربر همراه با امکانات پژوهشی منحصر به فرد خود جایگاه خود را در میان پایگاه‌های کتابخانه دیجیتال متمایز کرده است، امکاناتی همچون: نمایش مخصوص آیات و احادیث به همراه امکان ارتباط آیه با پایگاه جامع قرآنی و مشاهده احادیث مشابه در پایگاه جامع الاحادیث برای دسترسی به ترجمه و تفسیر و شرح آیات و روایات، لینک ارجاعات و استنادات، مشابهت یابی متون، معرفی آثار دیگر نویسنده، ارائه اطلاعات کتابشناختی و امکان دریافت فایل ارجاع با استفاده از ابزارهای مدیریت ارجاعات کتاب شناسی و شیوه‌های استناددهی، نمایش درختی فهرست کتاب با امکان همگام سازی صفحه، مدیریت پروژه‌های تحقیقاتی و میز پژوهشی شخصی با امکان درج و حذف کتاب در قفسه شخصی، حاشیه نویسی و مدیریت یادداشت‌ها، کتابخانه‌های تخصصی موضوعی، فهرست الفبایی و موضوعی، معرفی اطلاعات درباره کتاب و پدیدآور با امکان ارتباط با دانشنامه تخصصی کتابشناسی و مشاهیر در پایگاه ویکی نور، امکان دانلود تصویر و متن با تعیین محدوده مشخص صفحات کتاب، نمایه زنی و مدیریت نمایه‌های کاربر، نشانه گذاری صفحه با امکان درج و حذف نشانه‌ها، مدیریت ابزارهای نمایشی اندازه قلم و رنگ زمینه متن، جستجوی پیشرفته و هوشمند در عنوان کتاب و نام پدیدآوران و متن کتاب با امکان محدود سازی فیلتر در کتاب، پدیدآور، ناشر، زبان، موضوع و...

افراد حقیقی برای استفاده از خدمات و امکانات باید ثبت‌نام نموده و پس از عضویت با پرداخت حق اشتراک سالانه از پایگاه استفاده نمایند.

افراد حقوقی و سازمان‌ها نیز می‌توانند برای دسترسی کاربران گروهی در مراکز و موسسات، شیوه دسترسی IP Based را انتخاب نمایند. در این شیوه هزینه اشتراک سالانه توسط سازمان متقاضی پرداخت می‌گردد و کاربران سازمانی برای استفاده از پایگاه هزینه‌ای پرداخت نمی‌نمایند. البته لازم به ذکر است که فعالیت‌های پژوهشی کاربران گروهی نیز باید به عضویت پایگاه درآیند تا بتوانند از خدمات پژوهشی و امکانات فنی سایت بهره‌مند گردند.

دانشگاه‌­ها و مدارس علمیه، ادارات، سازمان­‌ها، كتابخانه­‌ها، شركت­‌ها و سایر مراكز می­‌توانند با فراهم آوردن دسترسی اساتید، دانشجویان، مدیران، كارشناسان و پرسنل خود به منابع پژوهشی، امكان مطالعه و دانلود مورد نیاز در حوزه‌های تخصصی و عمومی را برای ایشان فراهم نمایند تا مطالعات و پژوهش‌های ایشان با سرعت و سهولت بیشتری انجام شود.

برای آگاهی بیشتر در‌باره خدمات مركز می توانید با پست الکترونیکی info@noorlib.ir با ما در ارتباط باشید و در صورت نیاز به تماس تلفنی نیز با شماره تلفن‌های ‎021-88140692 و ‎021-88140698 دفتر تهران ارتباط برقرار نمایید.